Фахівець у галузі інформаційних технологій


У переліку перспективних спеціальностей напрям інформаційні технології (Information Technologies, IT) займає особливе місце. Ця галузь вже змінила світ і продовжує відігравати ключову роль у його подальшій зміні.
Без комп’ютерів нам вже не обійтися, і люди, в них розбираються — скрізь нарозхват. Канада, Німеччина та інші країни дають зелене світло іноземним IT-фахівцям, аби заповнити наявні вакансії.
«Протягом п’яти років компанії або будуть представлені в Інтернет, або припинять існування», — сказав у 1999 році глава корпорації Intel Енді Грувс (Andy Groves). Його прогноз тоді здавався занадто категоричним заявою, але сьогодні навіть песимісти змушені визнати, що він був правий. Чинити опір комп’ютеризації суспільства вже безглуздо. А раз так, світу потрібно все більше і більше фахівців з IT.
Хто це такі? Це системні адміністратори, програмісти, веб-дизайнери та інші бійці невидимого фронту, обслуговуючі комп’ютерний світ. Всі вони — за наявності належної кваліфікації та досвіду роботи — користуються величезним попитом на глобальному ринку праці. Наприклад, Асоціація інформаційних технологій США (Information Technology Association of America) оприлюднила дані, згідно з якими у сфері IT США зараз працюють 10,4 млн осіб, і ще 900 тис. Позицій залишаються вакантними, причому на половину з них не вдається знайти відповідних претендентів. А віце-прем’єр Ірландії, що перетворилася в Силіконову долину Європи, у 2000 році спеціально здійснив турне по Індії, переконуючи кваліфікованих програмістів поїхати на роботу в країну кельтів. Особливі зусилля із залучення програмістів вживають також Німеччина, Канада та Австралія.
У нас професія комп’ютерника престижна і добре оплачується. На фахівців у цій галузі існує постійний попит. Тому багато студентів влаштовуються підробляти вже на другому-третьому курсі, ніяких проблем з пошуком місця у них зазвичай не виникає. Фахівці кажуть про великі можливості так званого офшорного програмування, коли зарубіжні компанії розміщують замовлення на розробку програмного забезпечення в Україні.
Отже, в наявності п’ять переваг IT-спеціалізації. Перше — робота цікава, багато можливостей для самореалізації. Друге — можна багато заробляти. Третє — безробіття не загрожує. Четверте — можна працювати практично в будь-якій країні. П’яте — ви будете по-справжньому потрібною людиною, будете допомагати людям, а для багатьох з нас усвідомлення цього дійсно важливо.
Прийшла пора тепер розібратися, де і на яких умовах можна навчитися спеціальностями цього напрямку.
Як стати програмістом?
Щоб працювати у сфері IT, потрібно мати розвинуте логічне мислення, гарну математичну підготовку, знати англійську (універсальна мова комп’ютерного співтовариства) і бути на ти з комп’ютером. З останнім пунктом проблем немає: зараз у багатьох сім’ях є комп’ютери, і діти мають можливість освоювати їх ще в шкільні роки. А ось хороші знання з математики — це питання старанних занять у школі. Добре, якщо школа буде не проста, а фізико-математична. Ще краще, якщо юний програміст бере участь у математичних олімпіадах і має відповідні грамоти.
Якщо фінанси дозволяють, можна поїхати навчатися за кордон (там відповідні програми називаються Computer Science або Computing). За кордоном бакалаврська програма цього напрямку розрахована на 3-4 роки навчання. Потім можна поступити на 1-2-річну магістерську програму.
І тут, і там студенти вивчають одне і те ж: архітектуру і пристрій комп’ютерних систем, мови програмування, організацію інформаційних систем та інші предмети. Плюс навчання за кордоном — більш сучасна матеріально-технічна база: комп’ютери новіші, лабораторії краще оснащені, Інтернет є скрізь і швидше працює.
Але вчитися доведеться все життя. Постійно виходять нові версії програм, оновлюються характеристики обладнання. За всім цим потрібно пильно стежити, недарма в цій області так поширені короткі курси, що ведуть до отримання сертифікатів про володіння тими чи іншими програмами.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Сценарист комп’ютерних ігор

Системний аналітик

Спеціаліст з інформаційної безпеки